KizartilmiŞ Sevgİlİlerİn Yemek Kİtabi (Paperback)

KizartilmiŞ Sevgİlİlerİn Yemek Kİtabi By Batuhan Kılıç Cover Image

KizartilmiŞ Sevgİlİlerİn Yemek Kİtabi (Paperback)

$41.99


Not On Our Shelves—Ships in 1-5 Days
(This book cannot be returned.)

Kızartma Nedir?

Kızartma, yiyeceklerin genellikle 350 ila 375 F arasında sıcak sıvı veya katı yağ banyosunda pişirildiği bir pişirme y ntemidir. Kızartma t r ne bağlı olarak, yiyecek, gevrek bir dış tabaka ve nemli i tabaka ile altın kahverengiye d nene kadar kısmen veya tamamen yağa batırılır.

Her ne kadar her g n kızartılmış yiyecekler yemek, yağ i eriği ve trans yağ t ketimi potansiyeli nedeniyle daha y ksek bir halk sağlığı kalp hastalığı riski oluşturabileceğinden, inkar edilemez derecede lezzetli olsa da, kızarmış yiyecekler l l olarak t ketilmelidir.


Kızartma Nasıl alışır?

Kızartma, bir gıdanın kızgın yağa konması ve hızla susuz kalmaya başlamasıyla meydana gelir. Gıda yağın i ine batırıldığında, malzemenin i indeki su hemen kaynayıp y zeye ıkarak serbest yağ asitlerinin oluşmasına neden olur. Dış kısımdaki nişastalı kabuk, nemin hapsedilmesine yardımcı olarak gıdanın tamamen susuz kalmasını nler.

Kızartma işlemi sırasında Maillard reaksiyonu meydana gelir ve sonu ta altın kahverengi bir renk ve zengin bir tat elde edilir. Yağdan gelen ısı aynı zamanda yiyeceğin i ini de pişirerek liflerin yumuşamasına, proteinlerin denat re olmasına ve yıldızların jelatinleşmesine olanak tanır.

Product Details ISBN: 9781835647950
ISBN-10: 1835647952
Publisher: Batuhan Kılıc
Publication Date: October 4th, 2023
Pages: 242
Language: Turkish